Jake bakes and sell apple pies. He sells each pie for $5.75. The materials to make the pies cost 40$. The boxes Jake pits the pies in cost $12.50 total. How many pies would Jake need to sell to earn a profit of $50?
Mathematics
Views: 0 Asked: 02-04 02:29:10
On this page you can find the answer to the question of the mathematics category, and also ask your own question
Other questions in category
- Hiroaki buys 3 1/2 gal of paint . He uses 1 1/2 gal of paint . What fraction of paint that hiroaki b...
- Name the polynomial based on its degree and number of terms. 2 - 11x^2 - 8x + 6x^2...
- The formula for the lateral surface area of a cylinder is S=2πrh , where r is the radius of the base...
- Use properties of operations to enter an equivalent expression by combining like terms.Problem 1:8.3...
- How would i do this problem? please help !
- Gente é urgente por favor é pra prova, é pra agora
- You have 6 large candy bars you want to split each one into thirds.how many candy bar pieces will yo...
- Answer with explanation please!
- Denise made 9 identical bags using 4 yards of fabric. How much fabric did denise use for each bag...
- NEED HELP PLEASE will mark brainliest